כלכלת משפחה

השאירו פרטים ונחזור אליכם

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

כלכלת משפחה

מהי כלכלת המשפחה?

העולם המודרני שונה בצורה בלתי רגילה מכל תקופה אחרת שהכרנו בהיסטוריה האנושית. ההיצע המגוון של אפשרויות, גדול  ורחב יותר. יחד עם זאת, המורכבות של החברה, של הכלכלה ושל כל מה שביניהם, גם כן גדולה יותר. אחד התחומים שנולדו כתוצאה מגידול זה הוא תחום כלכלת המשפחה. למה כוונתו במושג "כלכלת משפחה"?

ניתן לומר באופן כללי, שכלכלת משפחה הינה התא הכלכלי הבסיסי הקטן ביותר בחברה (כולל פרטים בודדים שהם חלק מתא זה, עוד בהמשך). בשל המורכבות של המציאות המודרנית, לדעת לנהל את כלכלת המשפחה שלכם בימינו, הינו דבר נחוץ וחשוב. השינויים הטכנולוגים המשמעותיים, תרבות הצריכה העצומה, השינוי בתוחלת ובאיכות החיים, המעמד החברתי החדש שנוצר בעקבות זאת – כל אלה הן חלק מהסיבות שמדגישות את חשיבות ניהול כלכלת משפחה.

ניהול כלכלת המשפחה הפך כיום לדיסציפלינה כלכלית חדשה ומוכרת המאגדת בתוכה ידע ומודלים מעולם הכלכלה, הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה, האימון וניהול הסיכונים.

עבור מי ייעוץ וניהול כלכלת המשפחה רלוונטי?

אנשים רבים חושבים שכלכלת משפחה רלוונטית רק ל"משפחה", קרי זוג הורים עם ילד/ים.

אך לא נכון הדבר. למעשה נושא כלכלת המשפחה רלוונטי גם לזוג צעיר ללא ילדים ואפילו לאדם בודד המנהל את משק ביתו. כן, שמעתם נכון. המורכבות הכלכלית של ימינו כל כך גדולה שאפילו אישה או גבר רווק או רווקה, בלי ילדים, נדרשים לנהל מספר דברים שונים כמו הוצאות הבית שלהם אל מול ההכנסות, החסכונות, המשכנתא, ההלוואות, ועוד נושאים פיננסים.

זה לא משנה אם אתם זוג צעיר או מבוגר, לפני או אחרי משכנתא, עם או בלי ילדים. כולנו בסוף נדרשים לבצע תכנון וניהול של הכלכלה הביתית שלנו ברמה כזו או אחרת. החדשות הטובות הן:

 שזה זמין ומתאים לכולם.

מה חשוב לדעת בכניסה לעולם של ניהול נכון של כלכלת המשפחה?

1. הבנה של סדר עדיפויות והתנהגות בהתאם –  לכל משפחה, למעשה לכל אדם, יש סדר עדיפויות שונה. מהקטן לגדול, או להיפך, כל אחד יש דברים שיותר חשובים לו מאחרים. הבנה נכונה של מהו סדר העדיפויות שלכם, יסייע לכם להבין על מה אפשר לוותר, איפה יש בזבוז ואיפה אתם צריכים להשקיע יותר כסף דווקא. התנהגות בקורלציה לסדר העדיפויות שלכם הוא כלי בסיסי בהתנהלות כלכלה נכונה.

2. הזכות לדעת – קיימת המון אינפורמציה. ויחד איתה, המון דיסאינפורמציה. עלינו ללמוד לעמוד על זכותנו לקבל מידע מהרשויות, מגורמים שונים, בנוגע למה שמגיע לנו ומהם חובותינו, על מה אנחנו משלמים. זוהי זכות יסודית וחשובה בתהליך של הבנה טובה יותר של משק הבית ושל התנהלותכם הכלכלית.

3.לדעת מה אתה לא יודע – האבחנה של מה אנחנו לא מבינים, חשובה מאוד בשביל להתקדם. רק אם נבין איפה הקשיים שלנו נמצאים נוכל לבקש עזרה בהתאם, ולפעול בצורה שתקדם אותנו ותוציא אותנו מקשיים אלו. באותו הקשר, חשוב גם לדעת מה רלוונטיעבורנו, ומה לא. למשל, במידה ואנחנו עובדים עצמאיים, יש המון מידע שחשוב מאוד שנכיר, שהוא לא רלוונטי בהכרח עבור עובד מדינה שכיר. ולהיפך.

מה כולל יעוץ ואימון לכלכלת המשפחה?

הדבר הראשון שבטח עולה לכם לראש זה המינוס. נכון, המינוס הוא בהחלט נושא שמוביל אנשים רבים ללמוד ולקבל ייעוץ ואימון בנושא כלכלת המשפחה. באופן כללי, ניהול נכון וחכם של כלכלת המשפחה ימנע מכם כניסה למינוס ויעזור לצאת ממנו אם זה המצב שאתם נמצאים בו.

אבל יש גם הרבה מעבר לכך. באימון וייעוץ לכלכלת משפחה אתם תלמדו איך לשלוט בהוצאות שלכם. איך לנהל תקציב ומאזן תקציבי נכון ויעיל עבור ביתכם. אתם תלמדו איך לשפר את קבלת ההחלטות שלכם ואיך לנהל סיכונים בצורה חכמה יותר וכזו שהולמת אתכם ואת משפחתכם. אתם אפילו תקבלו כלים בפיתוח האישי שלכם – בעמידה מול פיתויים, בהפרדה בין עיקר ותפל ובעוד כלים שחשובים לכל אדם בוגר, עם או בלי קשר למצבו הכלכלי.

שיפור כלכלת המשפחה שלכם הינה חלק מהאחריות האישית שלכם כאנשי משפחה. לא בכדי הנושא הפך לדיסציפלינה מוכרת.

מתי הטיימינג הנכון להתחיל?

כמה שיותר מוקדם.

 יש תחושה לפעמים, שאחרי שתגיע הילדה הראשונה או הילד הראשון, נתחיל. יש חשיבות עצומה בתכנון מקדים. נכון הדבר, שעבור מי שכבר נמצא בקושי מסוים, יועץ לכלכת משפחה הוא בבחינת חובה. אבל, גם עבור מי שרוצה לתכנן קדימה זה רלוונטי. אדרבא, גישה של מניעה, ושל הימנעות מ"כניסה למיטה חולה" כפי שאומרים, היא מבורכת ומעידה על יכולת חשיבה קדימה. מי שפועל ככה, יכול ללא ספק להרוויח המון מאימון ולמידה של כלכלת המשפחה ובכך להועיל לעצמו ולמשפחתו רבות. אנחנו ממליצים תמיד – דווקא כשיש אוויר, והמצב עדיין לא לחוץ, התחילו בתהליך החשוב הזה, כששיקול הדעת "נקי" ככל שניתן מלחץ וגורמים חיצוניים.

WhatsApp chat