בחרו עמוד

ביטוח חיים לבעל המשכנתא זהו הביטוח שהבנק מחייב אותנו לקחת במידה ונרצה למשכן את הנכס המקרקעין, דבר זה אמור לבטח אותו שגם אם יקרה משהו לבעל המשכנתא, הבנק יקבל בחזרה את ההלוואה שנלקחה על ידי הבעלים מבלי צורך לממש את הבטוחה.

ביטוח חיים למשכנתא

בימינו, כמעט כל אדם המעוניין לקחת משכנתא, בין אם הוא מבצע זאת עם חברת ביטוח פרטית (הראל ביטוח חיים, איילון ביטוח חיים, כלל ביטוח חיים ועוד…) ובין אם הוא מבצע זאת עם אחד מהבנקים בישראל, הוא מחויב לעשות ביטוח חיים על עצמו כתנאי לקבלת המשכנתא. כמו בכל מאמר אצלנו באתר, אנחנו רוצים שבאמת תבינו את המושגים השונים, שכן החשיבות שלהם להתנהלות הפיננסית שלכם משמעותית מאוד, ולכן, לפני שנצלול לביטוח חיים למשכנתא, ומה זה ביטוח חיים בפרט, נתחיל ראשית בהסביר של מה משמעות הביטוח באופן כללי ולמה בכלל עושים אותו.

אם כן – בצורה פשוטה, ביטוח הוא למעשה עסקה שבה אני משלם קצת כדי להגן על עצמי מפני נזק עתידי גדול שעליו אתקשה לשלם. אני ארכוש ביטוח רק במקרה שאני לא אוכל לעמוד בהוצאות במקרה של פגיעה. ניתן דוגמא מעולם קצת שונה על מנת להמחיש: נניח ואתם משלמים מאות שקלים כל חודש לביטוח רכב. אתם עושים משלמים את הסכום הזה על מנת למנוע מקרה שאם יגנבו אותו, לא תאבדו במכה רכב ששווה כמה עשרות אלפי שקלים. לעומת זאת, יש דברים שאני לא מבטח, כמו הטלפון שלי, שאם יגנבו אותו זה יהיה לא נעים אבל זה יעלה לי 2000-3000 שקלים וזה משהו אני יכול להתמודד אתו ובטח לא שווה שאשלם עליו כמה עשרות או מאות שקלים בחודש. הביטוחים הנפוצים בשוק נועדו להגן עלינו מפני פגיעות כלכליות משמעותיות כמו דירה, רכב, בריאות ועוד דברים שאנחנו מעדיפים לא להתעסק איתם ברמה יום יומית ושככל הנראה יקשה עלינו לשלם במקרה של נזק עתידי. כדאי לזכור שאמנם אנחנו מבטחים את עצמנו מכל מיני נזקים אך עדיין קיימת השתתפות עצמית ברוב המקרים וגם זה דבר שיש לשקול בעת הפעלת הביטוח ובביצוע השוואת מחירי ביטוח חיים או כל ביטוח אחר לצורך העניין .

לאחר שדיברנו על הביטוח באופן כללי, בואו נסביר מה זה ביטוח חיים ואיך הוא קשור למשכנתא. כמו שציינו בתחילת המאמר, כמעט כל מי שרוצה לעשות משכנתא נדרש לבצע ביטוח חיים. ביטוח חיים הוא למעשה ביטוח, שבמקרה של מוות של המבוטח בטרם עת, במסגרת נסיבות לא צפויות הכלולות בפוליסת הביטוח, משפחת המבוטח תקבל סכום כסף בתצורת תשלום חודשי או לעיתים אף בצורה חד פעמית שאיתה יוכלו לעמוד בתשלומים הנדרשים שלמענם בוצע הביטוח. במקרה שלנו – משכנתא. היות ומשכנתא הינה הלוואה גדולה יחסית, בתנאים מורכבים ללווה, האינטרס לבטח את אחד מבני הזוג הלוקחים את המשכנתא הינו אינטרס משותף (ובצדק) הן ללווה והן למלווים. מהצד של הלווה – יש לו כיסוי שימנע עול ומשקל כבד שיפול על כתפי משפחתו, ו/או מי שערב להלוואה, ויאלץ את המשפחה/ערבים להלוואה לשלם חוב גדול לאורך שנים רבות. מצד המלווה, הלא הוא הבנק או חברת הביטוח, יש ערובה וכיסוי לכסף שלהם, שיחזור אליהם ולא יאבדו את ההלוואה במקרה לא צפוי שכזה.

ביטוח חיים הוא כל כך בסיסי וחשוב שבמרבית המקרים, הביטוח יהווה תנאי לקבלת ההלוואה. סוגיה זו מציבה את חשיבות הביטוח במעמד עליון ולכן בנקים רבים מציעים ביטוחים כחלק מעסקת המשכנתא השלמה. כלומר, ביטוח החיים יהיה חלק אינטגרלי מחוזה המשכנתא עצמה. במקרים רבים, הביטוחים הללו יקרים ולא בהכרח משתלמים ללווה. כדאי מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע וסוכני ביטוח ולמנוע כפילויות ביטוחים, כמו גם לבדוק מחשבון ביטוח חיים, לבצע השוואת ביטוח חיים ובאופן כללי לראות שקיימות עסקאות אטרקטיביות רבות דווקא במגזר הפרטי שאינו בנקים לתחום ביטוח החיים למשכנתא.

ביטוח משכנתא איך זה עובד:

בשעה טובה ומוצלחת החלטתם לקחת משכנתא מאחד הבנקים וכעת אתם נדרשים לבצע ביטוח חיים לעצמכם. על מנת לעשות זאת, תידרשו ראשית לבחור עם מי אתם רוצים לבטח את עצמכם. עם הבנק המציע את המשכנתא, עם חברת ביטוח או עם סוכן ביטוח פרטי.

אם החלטתם ללכת עם הבנק, תונפק לכם פוליסת ביטוח בהתאם. הפוליסה תפרט מהם שיעורי הכיסוי שלכם ומהם הם העלויות השנתיות שלכם. כמו כן, הבנק מחוייב לתת לכם זמן סביר של כשנה ולהודיע לכם לפני תום תוקף ביטוח. במקרה של ביטוח מטעם הבנק, תהליך הגשת המסמכים פשוט יותר שכן את כל המסמכים אתם יכולים להעביר לבנק במעמד לקיחת המשכנתא.

אם החלטתם לקחת ביטוח חיים באופן פרטי, ההתנהלות קצת שונה. במידה והחלטתם ללכת על ביטוח חיים מאחד משפע האפשרויות שקיימות בשוק כמו: ביטוח חיים הראל, ביטוח חיים AIG , מנורה ביטוח חיים ועוד, אתם גם הפעם תקבלו הנפקה של פוליסת ביטוח חיים. את הפוליסה תצטרכו להעביר לבנק ממנו לקחתם את המשכנתא אחרי שחתמתם על כל המסמכים הנדרשים. 14 ימי עסקים אחרי מסירת הפוליסה מטעמכם לבנק, אתם צריכים לוודא שקיבלתם הודעה מהבנק שהוא אישר את הפוליסה מטעם המבטח הפרטי שבחרתם. יתכן מצב בו הבנק לא יאשר את הפוליסה ואז במקרה כזה הבנק יבטח אתכם מטעמו. גם במקרה של ביטוח באופן פרטי, אתם תקבלו הודעה זמן סביר לפני תום תוקף פוליסת הביטוח ואם לא תמסרו ביטוח חיים חדש בתוקף, הבנק יבטח אתכם אוטומטית מטעמו (וכמובן שיגבה מכם כסף על כך)
חשוב לדעת שניתן לעבור בכל עת מחברת ביטוח אחת לאחרת, אך יתכן והדבר ידרוש חתימה על מסמכים מסויימים מחדש, כמו הצהרת בריאות – אז תמיד תישארו עם יד על הדופק. בנוסף, ניתן לקבל עד 25% החזר מס שנתי על התשלומים לביטוח חיים ששילמתם במסגרת הגשת דוח מס שנתי למס הכנסה, אז גם פה חשוב להיות עירניים ולהיעזר באנשי מקצוע.

בנוסף, ביטוחים פרטיים מאפשרים כיסויים שהבנק לא תמיד מציע כמו תכולת דירה וביטוח צד ג' אך על אלה נרחיב במאמר על ביטוח מבנה דירה למשכנתא.

Share This
WhatsApp chat